Počet položiek: 0 ks Cena celkom: 0,00 € Zobraziť obsah Vyprázdniť kôš
O chemickom svetle

Čo je to glowstick a ako funguje?

Glowstick je plastová trubička, ktorá má v sebe sklenenú ampulku. Pre použitie glowstick ohýbajte, čím sa rozlomí sklenená ampulka. Toto umožní kvapalinám, ktoré boli vo vnútri sklenenej ampulky, zmiešať sa s tými, ktoré sú v plastovej trubičke. Akonáhle sa látky zmiešajú, prichádza na rad reakcia. Reakcia uvoľní svetlo a glowstick svieti.

Chemická reakcia uvolňuje energiu

Jednou formou energie je svetlo. Niektoré chemické reakcie uvoľňujú energiu; chemická reakcia vo vnútri glowsticku uvoľní energiu v podobe svetla. Svetlo vzniknuté takouto reakciou sa nazýva chemiluminescence.
I keď reakcia, ktorá uvoľňuje svetlo nie je spôsobená teplom a nemusí teplo vytvárať, stupeň na ktorom sa reakcia objavuje, je ovplyvňovaný teplotou. Pokiaľ umiestníte glowstick do studeného prostredia (napr. mrazničky), chemická reakcia sa spomalí. Keď bude glowstick chladný, uvoľní sa menej svetla, ale glowstick vydrží omnoho dlhšie. Pokiaľ naopak umiestníte glowstick do teplého prostredia, chemická reakcia sa urýchli. Glowstick bude svietiť omnoho jasnejšie, ale taktiež sa rýchlejšie "unaví"  : )


Čo glowstick obsahuje?

Glowstick sa skladá z troch častí. Aby vzniklo svetlo, sú potrebné dve kvapaliny, ktoré budú reagovať a to fluorescenčné farbivo, ktoré príjme energiu a premení ju na svetlo. I keď existuje viacej návodov na glowsticky, bežný komerčný glowstick používá roztok vodíkového peroxidu, ktorý je izolovaný od roztoku phenyl oxalate ester spolu s fluorescenčným farbivom. Výslednou farbou glowsticku, ktorá vzniká po zmiešaní dvoch chemických roztokov, určuje farba fluorescenčného farbiva. Základné východisko reakcie je to, že reakcia medzi dvoma chemikáliami uvoľní dostatočné množstvo energie, aby vybudila elektróny vo fluorescenčnom farbive. Tým elektróny preskočia na vyššiu energickú hladinu a následne spadnú spät, čím vznikne svetlo.


Ako dlho glowstick svieti?Záleží na type a pomere náplní. Nami ponúkaný sortiment sa vyznačuje dobou žiarenia približne 12 hodín. Doba svietivosťi závisí aj od teplotných podmienok. Akonáhle je chemická reakcia raz spustená, už ju nie je možné zastaviť, iba spomaliť nízkou teplotou (napr. mraznička). Glowsticky je možné skladovať viac ako rok pri dodržaní predpísaných podmienok.
Kde sa používajú glowsticky?

Použitie glowstickov je naozaj široké:
- v domácnostiach
- v aute osvetlenie, prípadne označenie
- ako hračky pre deti
- na párty, oslavách, rôznych kulturnych akciách
- v baroch, diskotékach a kluboch
- v armáde
- v potápaní
- pri golfe
- pri prezkúmavaniach jaskýň
- na festivaloch
- ako svetlo do stanu
- pri paintballe
- pri rybárčení
... a pri mnohých ďaľších činnostiach


Bezpečnostné pokyny

Kvapaliny, ktoré obsahuje chemické svetlo nie sú toxické, horľavé ani inak agresívne. Plastový obal chemického svetla nerozrezávajte, neprepichujte ani inak nepoškodzujte, aby sa zabránilo úniku kvapaliny.  Tekutina z aktivovanej tekutiny obsahuje úlomky skla. Pri náhodnom úniku chemikálie a styku s pokožkou umyte zasiahnuté miesto mydlom a vodou. Pri zasiahnutí očí ihneď vymyte zasiahnuté miesto prúdom tečúcej vody. Pri náhodnom požití vypláchnite ústa vodou a vyhľadajte lekára. Nevyvolávajte zvracanie.

Vo všetkých vyššie uvedených prípadoch doporučujeme vyhľadať lekára.

Tyčinky nie sú vhodné pre deti mladšie ako 5 rokov.
Export do PDF ->
Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek
 
    
     
  KONTAKT   Úvod  |  Veľkoobchod  |  O chemickom svetle  |  Doprava zdarma  |  Kontakt  |  Obchodné podmienky  |
   
  email: glowstick.informacie@gmail.com Copyright 2009 - 2018 Glowstick.sk - Všechna práva vyhrazena. Provozováno na systému insert.cz

polovacka, polovnictvo Parfémy a produkty FM group